Zwyrodnienia stawów
Nasze Yorki >
Akupunktura u ludzi >
Hotel dla psów >

Akupunktura

Gabinet Weterynaryjny Meridian to pierwszy gabinet akupunktury weterynaryjnej w Warszawie i jeden z dwóch pierwszych w Polsce.

Słowo akupunktura pochodzi od łacińskiego acus = igła i pungere = nakłucie, bowiem metoda ta polega na wkłuwaniu specjalnych igieł w tzw. punkty akupunkturowe, które cechuje szczególna budowa anatomiczna i niższy opór elektryczny w porównaniu do otaczającej skóry.
Punkty akupunkturowe leżą na liniach, zwanych meridianami.
Akupunkturę z powodzeniem można stosować u zwierząt. Czworonożni pacjenci na ogół bardzo dobrze znoszą zabiegi. Do wykonywania nakłuć nie jest potrzebne żadne znieczulenie. U szczególnie wrażliwych pacjentów można zastosować laseropunkturę. Na jednym spotkaniu wkłuwa się przeważnie nie więcej niż 10-15 igieł.

Igły do akupunktury (Fot. E.Ziółkowska)

Zwykle, szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych, stosuje się serię 10 zabiegów co tydzień, choć jest to sprawa indywidualna - w pewnych sytuacjach wystarczyć może mniejsza ilość zabiegów lub/i należy zachować krótsze odstępy między nimi.
Akupunktura jest zabiegiem, w którym następuje przerwanie ciągłości skóry, trudno więc powiedzieć, że jest ona całkowicie bezbolesna. Ponieważ jednak igły akupunkturowe są bardzo cienkie i mają zupełnie inną budowę niż igły iniekcyjne, to dominującym odczuciem jest tu nie wrażenie powstałe w wyniku ukłucia, lecz uczucie rozpierania związane ze stymulacją punktu przez igłę. Jest to wrażenie nieporównywalne z tym powstałym w czasie wkłucia igły do zastrzyku.

Akupunktura weterynaryjna, w trakcie zabiegu (Fot. E.Ziółkowska)

Akupunktura ma działanie regulacyjne i przeciwbólowe, leczenie za jej pomocą można zatem podjąć w przypadku odwracalnych zaburzeń funkcji w organizmie. Należą do nich m.in.:
- funkcjonalne zaburzenia w obrębie mięśniowego aparatu ruchu, np. ostry ból urazowy, bóle i zaburzenia funkcjonalne w obrębie kręgosłupa, kończyny piersiowej i miednicznej,
- niektóre zaburzenia funkcji narządów wewnętrznych, choroby skóry, ogólna stymulacja układu immunologicznego, rehabilitacja pooperacyjna.

Akupunktura jest dobrą uzupełniającą, wolną od działań ubocznych metodą leczniczą.
Zwierzętom będącym często już w podeszłym wieku i cierpiącym np. na przewlekłe zwyrodnienie stawów medycyna klasyczna nie może zaoferować wiele więcej niż przyjmowanie leków sterydowych lub niesterydowych przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jak wiadomo jednak taka długodystansowa terapia nie jest obojętna dla organizmu. Wtedy można zwierzęciu pomóc stosując akupunkturę, dzięki której udaje się zmniejszyć ilość leków przeciwbólowych lub, w większości wypadków, całkowicie się z nich wycofać.